Belgium Third Amateur Division

15%
0
100%

Today's matches

Results

Gameweek 5 (ACFF B)
Gameweek 4 (VFV B)
Gameweek 4 (VFV A)

Upcoming matches

Gameweek 5 (VFV A)
Gameweek 5 (VFV B)
Gameweek 6 (ACFF A)

Tables

# Team P MP W D L G GD Form
1
No team logo Wezel 12 5 4 0 1 14:8 +6 W W L W W
2
No team logo Houtvenne 11 5 3 2 0 13:3 +10 W D W W D
3
Eendracht Termien 10 5 3 1 1 10:6 +4 L W W D W
4
Geel 10 5 3 1 1 13:10 +3 L W W W D
5
Schoonbeek-Beverst 9 4 3 0 1 4:4 0 W L W W
6
No team logo Diest 8 5 2 2 1 5:4 +1 W L D D W
7
Wellen 7 5 2 1 2 10:13 -3 L W D W L
8
No team logo Nijlen 6 5 1 3 1 8:7 +1 D D W L D
9
No team logo Betekom 6 5 1 3 1 9:9 0 W D D D L
10
Witgoor Sport 5 4 1 2 1 2:2 0 D D W L
11
Beringen 5 5 1 2 2 7:9 -2 D L D L W
12
No team logo Esperanza Pelt 5 5 1 2 2 6:8 -2 D D W L L
13
No team logo Sint-Lenaarts 4 5 1 1 3 6:8 -2 L D L L W
14
No team logo Sporting Kampenhout 2 4 0 2 2 3:8 -5 L L D D
15
Olympia Wijgmaal 1 4 0 1 3 3:7 -4 L D L L
16
No team logo Zwarte Leeuw 1 5 0 1 4 5:12 -7 D L L L L
Legends:

Promotion
Promotion Play-off
Possible Promotion Play-off
Relegation Play-off
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo Wezel 6 2 2 0 0 6:3 +3 W W
2 (5) Schoonbeek-Beverst 6 2 2 0 0 2:0 +2 W W
3 (7) Wellen 6 3 2 0 1 7:9 -2 L W W
4 (3) Eendracht Termien 4 2 1 1 0 5:3 +2 W D
5 (12) No team logo Esperanza Pelt 4 3 1 1 1 5:4 +1 D W L
6 (4) Geel 4 2 1 1 0 3:2 +1 W D
7 (2) No team logo Houtvenne 4 2 1 1 0 3:2 +1 D W
8 (6) No team logo Diest 4 2 1 1 0 2:1 +1 W D
9 (10) Witgoor Sport 4 2 1 1 0 1:0 +1 D W
10 (9) No team logo Betekom 4 3 1 1 1 7:7 0 W D L
11 (11) Beringen 4 3 1 1 1 3:4 -1 L D W
12 (13) No team logo Sint-Lenaarts 3 3 1 0 2 5:6 -1 L L W
13 (15) Olympia Wijgmaal 1 2 0 1 1 2:3 -1 D L
14 (8) No team logo Nijlen 1 2 0 1 1 3:6 -3 D L
15 (14) No team logo Sporting Kampenhout 1 2 0 1 1 0:3 -3 L D
16 (16) No team logo Zwarte Leeuw 1 3 0 1 2 3:8 -5 D L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) No team logo Houtvenne 7 3 2 1 0 10:1 +9 W W D
2 (1) No team logo Wezel 6 3 2 0 1 8:5 +3 W L W
3 (4) Geel 6 3 2 0 1 10:8 +2 L W W
4 (3) Eendracht Termien 6 3 2 0 1 5:3 +2 L W W
5 (8) No team logo Nijlen 5 3 1 2 0 5:1 +4 D W D
6 (6) No team logo Diest 4 3 1 1 1 3:3 0 L D W
7 (5) Schoonbeek-Beverst 3 2 1 0 1 2:4 -2 L W
8 (9) No team logo Betekom 2 2 0 2 0 2:2 0 D D
9 (11) Beringen 1 2 0 1 1 4:5 -1 D L
10 (7) Wellen 1 2 0 1 1 3:4 -1 D L
11 (13) No team logo Sint-Lenaarts 1 2 0 1 1 1:2 -1 D L
12 (10) Witgoor Sport 1 2 0 1 1 1:2 -1 D L
13 (14) No team logo Sporting Kampenhout 1 2 0 1 1 3:5 -2 L D
14 (12) No team logo Esperanza Pelt 1 2 0 1 1 1:4 -3 D L
15 (16) No team logo Zwarte Leeuw 0 2 0 0 2 2:4 -2 L L
16 (15) Olympia Wijgmaal 0 2 0 0 2 1:4 -3 L L
# Team P MP W D L G GD Form
1
Habay-la-Neuve 12 5 4 0 1 8:6 +2 L W W W W
2
Marloie Sport 9 5 2 3 0 10:5 +5 W D D D W
3
No team logo Mormont 9 5 2 3 0 9:4 +5 D D D W W
4
No team logo La Calamine 9 5 2 3 0 10:6 +4 D D W W D
5
Wallonne Ciney 8 5 2 2 1 10:8 +2 L W D W D
6
Aywaille 8 5 2 2 1 7:6 +1 W L D D W
7
Raeren-Eynatten 8 5 2 2 1 5:4 +1 W L W D D
8
Huy 8 5 2 2 1 4:3 +1 W W L D D
9
No team logo Richelle United 7 5 2 1 2 6:5 +1 L D W L W
10
Rochefort 7 5 2 1 2 8:9 -1 D W L W L
11
US Givry 6 5 2 0 3 6:9 -3 W L W L L
12
No team logo RES Durbuy 4 5 1 1 3 11:10 +1 L D L W L
13
No team logo Herstal 4 5 1 1 3 4:6 -2 D L W L L
14
No team logo Meix-Devant-Virton 4 5 1 1 3 4:11 -7 W L L L D
15
No team logo Sprimont 3 5 1 0 4 8:12 -4 L W L L L
16
Libramont 2 5 0 2 3 7:13 -6 L D L L D
Legends:

Promotion
Promotion Play-off
Possible Promotion Play-off
Relegation Play-off
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (10) Rochefort 7 3 2 1 0 7:5 +2 D W W
2 (6) Aywaille 7 3 2 1 0 4:2 +2 W D W
3 (11) US Givry 6 3 2 0 1 6:3 +3 W W L
4 (9) No team logo Richelle United 6 3 2 0 1 4:2 +2 L W W
5 (1) Habay-la-Neuve 6 3 2 0 1 5:5 0 L W W
6 (12) No team logo RES Durbuy 4 2 1 1 0 8:3 +5 D W
7 (3) No team logo Mormont 4 2 1 1 0 6:2 +4 D W
8 (4) No team logo La Calamine 4 2 1 1 0 4:1 +3 D W
9 (2) Marloie Sport 4 2 1 1 0 6:4 +2 D W
10 (13) No team logo Herstal 4 3 1 1 1 3:2 +1 D W L
11 (5) Wallonne Ciney 4 2 1 1 0 3:2 +1 W D
12 (8) Huy 4 2 1 1 0 1:0 +1 W D
13 (14) No team logo Meix-Devant-Virton 4 3 1 1 1 3:3 0 W L D
14 (15) No team logo Sprimont 3 2 1 0 1 6:4 +2 W L
15 (7) Raeren-Eynatten 1 2 0 1 1 2:3 -1 L D
16 (16) Libramont 1 3 0 1 2 3:5 -2 L L D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (7) Raeren-Eynatten 7 3 2 1 0 3:1 +2 W W D
2 (1) Habay-la-Neuve 6 2 2 0 0 3:1 +2 W W
3 (2) Marloie Sport 5 3 1 2 0 4:1 +3 W D D
4 (4) No team logo La Calamine 5 3 1 2 0 6:5 +1 D W D
5 (3) No team logo Mormont 5 3 1 2 0 3:2 +1 D D W
6 (5) Wallonne Ciney 4 3 1 1 1 7:6 +1 L D W
7 (8) Huy 4 3 1 1 1 3:3 0 W L D
8 (6) Aywaille 1 2 0 1 1 3:4 -1 L D
9 (9) No team logo Richelle United 1 2 0 1 1 2:3 -1 D L
10 (16) Libramont 1 2 0 1 1 4:8 -4 D L
11 (13) No team logo Herstal 0 2 0 0 2 1:4 -3 L L
12 (10) Rochefort 0 2 0 0 2 1:4 -3 L L
13 (12) No team logo RES Durbuy 0 3 0 0 3 3:7 -4 L L L
14 (15) No team logo Sprimont 0 3 0 0 3 2:8 -6 L L L
15 (11) US Givry 0 2 0 0 2 0:6 -6 L L
16 (14) No team logo Meix-Devant-Virton 0 2 0 0 2 1:8 -7 L L
# Team P MP W D L G GD Form
1
Tempo Overijse 12 4 4 0 0 13:4 +9 W W W W
2
No team logo Voorde Appelterre 12 4 4 0 0 7:0 +7 W W W W
3
Wielsbeke 9 4 3 0 1 10:5 +5 W W L W
4
Avanti 7 4 2 1 1 6:4 +2 W W L D
5
No team logo Wolvertem Merchtem 7 4 2 1 1 6:5 +1 D W W L
6
No team logo Rumbeke 7 4 2 1 1 4:4 0 L W W D
7
HO Kalken 6 4 2 0 2 7:5 +2 W L L W
8
No team logo Anzegem 6 4 2 0 2 5:5 0 W L L W
9
VW Hamme 4 4 1 1 2 4:4 0 L L W D
10
Jong Lede 4 4 1 1 2 4:4 0 L W D L
11
Elene-Grotenberge 4 4 1 1 2 7:8 -1 D W L L
12
No team logo Roeselare Daisel 4 4 1 1 2 4:7 -3 D L L W
13
Drongen 4 4 1 1 2 4:8 -4 L L W D
14
Eendracht Wervik 2 4 0 2 2 6:10 -4 D L D L
15
Eendracht Aalter 1 4 0 1 3 3:10 -7 L L D L
16
Eppegem 1 4 0 1 3 2:9 -7 L L D L
Legends:

Promotion
Promotion Play-off
Possible Promotion Play-off
Relegation Play-off
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Tempo Overijse 6 2 2 0 0 7:1 +6 W W
2 (2) No team logo Voorde Appelterre 6 2 2 0 0 2:0 +2 W W
3 (8) No team logo Anzegem 6 3 2 0 1 5:4 +1 W L W
4 (3) Wielsbeke 3 2 1 0 1 3:2 +1 W L
5 (5) No team logo Wolvertem Merchtem 3 2 1 0 1 3:4 -1 W L
6 (4) Avanti 3 2 1 0 1 3:4 -1 W L
7 (6) No team logo Rumbeke 3 2 1 0 1 1:2 -1 L W
8 (10) Jong Lede 1 2 0 1 1 2:3 -1 L D
9 (9) VW Hamme 1 2 0 1 1 1:2 -1 L D
10 (11) Elene-Grotenberge 1 2 0 1 1 2:4 -2 D L
11 (12) No team logo Roeselare Daisel 1 2 0 1 1 0:2 -2 D L
12 (16) Eppegem 1 2 0 1 1 1:4 -3 L D
13 (13) Drongen 1 2 0 1 1 1:4 -3 L D
14 (7) HO Kalken 0 1 0 0 1 2:4 -2 L
15 (14) Eendracht Wervik 0 2 0 0 2 3:7 -4 L L
16 (15) Eendracht Aalter 0 2 0 0 2 2:7 -5 L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) No team logo Voorde Appelterre 6 2 2 0 0 5:0 +5 W W
2 (3) Wielsbeke 6 2 2 0 0 7:3 +4 W W
3 (7) HO Kalken 6 3 2 0 1 5:1 +4 W L W
4 (1) Tempo Overijse 6 2 2 0 0 6:3 +3 W W
5 (4) Avanti 4 2 1 1 0 3:0 +3 W D
6 (5) No team logo Wolvertem Merchtem 4 2 1 1 0 3:1 +2 D W
7 (6) No team logo Rumbeke 4 2 1 1 0 3:2 +1 W D
8 (11) Elene-Grotenberge 3 2 1 0 1 5:4 +1 W L
9 (9) VW Hamme 3 2 1 0 1 3:2 +1 L W
10 (10) Jong Lede 3 2 1 0 1 2:1 +1 W L
11 (12) No team logo Roeselare Daisel 3 2 1 0 1 4:5 -1 L W
12 (13) Drongen 3 2 1 0 1 3:4 -1 L W
13 (14) Eendracht Wervik 2 2 0 2 0 3:3 0 D D
14 (15) Eendracht Aalter 1 2 0 1 1 1:3 -2 L D
15 (8) No team logo Anzegem 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
16 (16) Eppegem 0 2 0 0 2 1:5 -4 L L
# Team P MP W D L G GD Form
1
Jodoigne 11 5 3 2 0