Third Amateur Division
0
100%
Results
Group C
03.0513:00
Koninklijk Excelsior SK Leopoldsburg
Heist
3
1
FT
Group B
03.0513:00
Bornem
KSV Temse
0
0
FT
Group A
03.0513:00
Olsa Brakel
KVV Coxyde
0
0
FT
03.0513:00
Jeunesse Tamines
RSC Paturageois
3
4
FT
03.0513:00
Sparta Petegem
Belœil
1
3
FT
03.0513:00
Lauwe
Torhout
1
6
FT
03.0513:00
Diksmuide
Sint-Eloois-Winkel
1
1
FT
Tables
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
Heist | 62 | 29 | 19 | 5 | 5 | 64:29 | +35 | L L W D D |
2
|
Sporting Hasselt | 56 | 29 | 18 | 2 | 9 | 60:36 | +24 | L W W W W |
3
|
Koninklijke Lyra TSV | 49 | 29 | 15 | 4 | 10 | 54:39 | +15 | W D L W L |
4
|
Sint-Lenaarts | 49 | 29 | 14 | 7 | 8 | 56:44 | +12 | D W W D D |
5
|
Geel | 48 | 29 | 13 | 9 | 7 | 45:37 | +8 | D W D W W |
6
|
Belisia Bilzen | 46 | 29 | 13 | 7 | 9 | 50:34 | +16 | D D W W W |
7
|
Olympia Wijgmaal | 44 | 29 | 13 | 5 | 11 | 37:32 | +5 | D L W D D |
8
|
Koninklijk Excelsior SK Leopoldsburg | 44 | 29 | 12 | 8 | 9 | 42:40 | +2 | W L L D D |
9
|
Patro Eisden | 41 | 29 | 12 | 5 | 12 | 41:38 | +3 | L W W L D |
10
|
Witgoor Sport | 39 | 29 | 11 | 6 | 12 | 42:45 | -3 | W L L D L |
11
|
Koninklijke VV Heusden-Zolder | 38 | 29 | 11 | 5 | 13 | 38:40 | -2 | W W L D L |
12
|
Lille | 38 | 29 | 10 | 8 | 11 | 42:46 | -4 | L W W D L |
13
|
Esperanza Pelt | 29 | 29 | 8 | 5 | 16 | 37:53 | -16 | D L W L L |
14
|
Eendracht Maasmechelen | 25 | 29 | 7 | 4 | 18 | 31:49 | -18 | L L L L L |
15
|
Thes Sport | 23 | 29 | 6 | 5 | 18 | 27:57 | -30 | W D L L D |
16
|
FC Seraing | 1 | 15 | 0 | 1 | 14 | 11:58 | -47 | L L D L L |
Legends:
Promotion
Relegation Play-off
Relegation
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | Sporting Hasselt | 32 | 15 | 10 | 2 | 3 | 32:18 | +14 | L W D L W |
2 (1) | Heist | 32 | 15 | 10 | 2 | 3 | 30:16 | +14 | L W D W W |
3 (6) | Belisia Bilzen | 31 | 15 | 9 | 4 | 2 | 34:16 | +18 | D W W W W |
4 (5) | Geel | 29 | 15 | 8 | 5 | 2 | 26:14 | +12 | D W D D L |
5 (3) | Koninklijke Lyra TSV | 28 | 15 | 9 | 1 | 5 | 31:18 | +13 | W W L L W |
6 (4) | Sint-Lenaarts | 27 | 14 | 8 | 3 | 3 | 31:22 | +9 | W D W W W |
7 (9) | Patro Eisden | 25 | 15 | 8 | 1 | 6 | 27:17 | +10 | W L L L L |
8 (8) | Koninklijk Excelsior SK Leopoldsburg | 24 | 14 | 7 | 3 | 4 | 22:15 | +7 | W L D L L |
9 (7) | Olympia Wijgmaal | 23 | 14 | 7 | 2 | 5 | 21:13 | +8 | D D L W W |
10 (10) | Witgoor Sport | 23 | 14 | 7 | 2 | 5 | 22:17 | +5 | W L D L W |
11 (12) | Lille | 18 | 15 | 5 | 3 | 7 | 26:26 | 0 | W L L D W |
12 (13) | Esperanza Pelt | 16 | 14 | 4 | 4 | 6 | 21:25 | -4 | D W L L D |
13 (11) | Koninklijke VV Heusden-Zolder | 16 | 14 | 4 | 4 | 6 | 13:17 | -4 | W D L W D |
14 (15) | Thes Sport | 16 | 14 | 4 | 4 | 6 | 12:21 | -9 | D D L D L |
15 (14) | Eendracht Maasmechelen | 11 | 15 | 3 | 2 | 10 | 16:26 | -10 | L L L L W |
16 (16) | FC Seraing | 1 | 7 | 0 | 1 | 6 | 6:26 | -20 | L D L L L |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Heist | 30 | 14 | 9 | 3 | 2 | 34:13 | +21 | L D W D W |
2 (2) | Sporting Hasselt | 24 | 14 | 8 | 0 | 6 | 28:18 | +10 | W W W L W |
3 (4) | Sint-Lenaarts | 22 | 15 | 6 | 4 | 5 | 25:22 | +3 | D W D W W |
4 (11) | Koninklijke VV Heusden-Zolder | 22 | 15 | 7 | 1 | 7 | 25:23 | +2 | W L L L W |
5 (3) | Koninklijke Lyra TSV | 21 | 14 | 6 | 3 | 5 | 23:21 | +2 | D L L W W |
6 (7) | Olympia Wijgmaal | 21 | 15 | 6 | 3 | 6 | 16:19 | -3 | D L W D L |
7 (12) | Lille | 20 | 14 | 5 | 5 | 4 | 16:20 | -4 | L W D W D |
8 (8) | Koninklijk Excelsior SK Leopoldsburg | 20 | 15 | 5 | 5 | 5 | 20:25 | -5 | L D W D D |
9 (5) | Geel | 19 | 14 | 5 | 4 | 5 | 19:23 | -4 | W D W L L |
10 (9) | Patro Eisden | 16 | 14 | 4 | 4 | 6 | 14:21 | -7 | L W D W D |
11 (10) | Witgoor Sport | 16 | 15 | 4 | 4 | 7 | 20:28 | -8 | L D W D L |
12 (6) | Belisia Bilzen | 15 | 14 | 4 | 3 | 7 | 16:18 | -2 | D W W D L |
13 (14) | Eendracht Maasmechelen | 14 | 14 | 4 | 2 | 8 | 15:23 | -8 | L L W L L |
14 (13) | Esperanza Pelt | 13 | 15 | 4 | 1 | 10 | 16:28 | -12 | L L L W L |
15 (15) | Thes Sport | 7 | 15 | 2 | 1 | 12 | 15:36 | -21 | W L L L L |
16 (16) | FC Seraing | 0 | 8 | 0 | 0 | 8 | 5:32 | -27 | L L L L L |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
BX Brussels | 62 | 30 | 18 | 8 | 4 | 61:31 | +30 | D W D W W |
2
|
Sprimont | 61 | 30 | 18 | 7 | 5 | 61:33 | +28 | W W D W D |
3
|
Huy | 58 | 30 | 16 | 10 | 4 | 60:30 | +30 | D L W D W |
4
|
Royal Entente Bertrigeoise | 55 | 30 | 16 | 7 | 7 | 56:28 | +28 | L W D L L |
5
|
RFC Turkania Faymonville | 49 | 30 | 14 | 7 | 9 | 73:43 | +30 | W L L W W |
6
|
Arlon | 45 | 30 | 11 | 12 | 7 | 35:33 | +2 | D L L D L |
7
|
R. Wallonia Walhain | 44 | 30 | 12 | 8 | 10 | 55:42 | +13 | W D W D L |
8
|
RFC Hannutois | 41 | 30 | 12 | 5 | 13 | 42:50 | -8 | D W L L D |
9
|
Racing Jet Wavre Sports | 37 | 30 | 10 | 7 | 13 | 54:51 | +3 | D W L L D |
10
|
Royal Spa FC | 37 | 30 | 11 | 4 | 15 | 47:52 | -5 | W L W W L |
11
|
Malmundaria | 36 | 30 | 10 | 6 | 14 | 43:52 | -9 | L W L W L |
12
|
Aische | 36 | 30 | 11 | 3 | 16 | 50:63 | -13 | L L W L W |
13
|
Wallonne Ciney | 31 | 30 | 7 | 10 | 13 | 48:58 | -10 | D L W W L |
14
|
RUS Andenne-Seilles-Coutisse | 27 | 30 | 5 | 12 | 13 | 40:63 | -23 | W D L D D |
15
|
Vaux-Noville | 25 | 30 | 6 | 7 | 17 | 44:80 | -36 | L L L W L |
16
|
RFC Bioul 81 | 18 | 30 | 5 | 3 | 22 | 36:96 | -60 | L W L W L |
Legends:
Promotion
Relegation Play-off
Relegation
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | Sprimont | 36 | 15 | 11 | 3 | 1 | 31:10 | +21 | W W W W W |
2 (3) | Huy | 33 | 15 | 9 | 6 | 0 | 33:12 | +21 | D D W W D |
3 (1) | BX Brussels | 30 | 15 | 9 | 3 | 3 | 30:14 | +16 | W W L W D |
4 (4) | Royal Entente Bertrigeoise | 27 | 15 | 7 | 6 | 2 | 25:10 | +15 | W D W W D |
5 (6) | Arlon | 27 | 15 | 7 | 6 | 2 | 24:13 | +11 | D D L D D |
6 (5) | RFC Turkania Faymonville | 24 | 15 | 7 | 3 | 5 | 36:22 | +14 | L L W D L |
7 (7) | R. Wallonia Walhain | 23 | 15 | 7 | 2 | 6 | 33:25 | +8 | W W L W D |
8 (9) | Racing Jet Wavre Sports | 23 | 15 | 6 | 5 | 4 | 31:24 | +7 | W D L D D |
9 (10) | Royal Spa FC | 23 | 15 | 7 | 2 | 6 | 29:23 | +6 | W W W L L |
10 (11) | Malmundaria | 22 | 15 | 6 | 4 | 5 | 22:21 | +1 | L W L L L |
11 (8) | RFC Hannutois | 22 | 15 | 7 | 1 | 7 | 24:25 | -1 | W D W W L |
12 (13) | Wallonne Ciney | 21 | 15 | 5 | 6 | 4 | 27:22 | +5 | D W W L L |
13 (12) | Aische | 19 | 15 | 6 | 1 | 8 | 29:35 | -6 | L L W W W |
14 (15) | Vaux-Noville | 17 | 15 | 5 | 2 | 8 | 26:41 | -15 | L L W L W |
15 (14) | RUS Andenne-Seilles-Coutisse | 15 | 15 | 3 | 6 | 6 | 18:26 | -8 | D D L W L |
16 (16) | RFC Bioul 81 | 8 | 15 | 2 | 2 | 11 | 18:46 | -28 | W W L D L |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | BX Brussels | 32 | 15 | 9 | 5 | 1 | 31:17 | +14 | D D W W D |
2 (4) | Royal Entente Bertrigeoise | 28 | 15 | 9 | 1 | 5 | 31:18 | +13 | L L L W W |
3 (5) | RFC Turkania Faymonville | 25 | 15 | 7 | 4 | 4 | 37:21 | +16 | W W W D L |
4 (3) | Huy | 25 | 15 | 7 | 4 | 4 | 27:18 | +9 | L W D D L |
5 (2) | Sprimont | 25 | 15 | 7 | 4 | 4 | 30:23 | +7 | W D D W W |
6 (7) | R. Wallonia Walhain | 21 | 15 | 5 | 6 | 4 | 22:17 | +5 | D D L D W |
7 (8) | RFC Hannutois | 19 | 15 | 5 | 4 | 6 | 18:25 | -7 | D L L W L |
8 (6) | Arlon | 18 | 15 | 4 | 6 | 5 | 11:20 | -9 | L L L D D |
9 (12) | Aische | 17 | 15 | 5 | 2 | 8 | 21:28 | -7 | L W L D D |
10 (9) | Racing Jet Wavre Sports | 14 | 15 | 4 | 2 | 9 | 23:27 | -4 | D L L L W |
11 (11) | Malmundaria | 14 | 15 | 4 | 2 | 9 | 21:31 | -10 | W L L W L |
12 (10) | Royal Spa FC | 14 | 15 | 4 | 2 | 9 | 18:29 | -11 | L W L L L |
13 (14) | RUS Andenne-Seilles-Coutisse | 12 | 15 | 2 | 6 | 7 | 22:37 | -15 | W L D W D |
14 (13) | Wallonne Ciney | 10 | 15 | 2 | 4 | 9 | 21:36 | -15 | L L L D W |
15 (16) | RFC Bioul 81 | 10 | 15 | 3 | 1 | 11 | 18:50 | -32 | L L L L L |
16 (15) | Vaux-Noville | 8 | 15 | 1 | 5 | 9 | 18:39 | -21 | L L L L L |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
KSV Temse | 59 | 30 | 17 | 8 | 5 | 63:37 | +26 | D W L W W |
2
|
Bornem | 56 | 30 | 16 | 8 | 6 | 49:25 | +24 | D D W D W |
3
|
Voetbal Club Groot Dilbeek | 55 | 30 | 16 | 7 | 7 | 56:31 | +25 | W L W W L |
4
|
Thor Kokerij Meldert | 51 | 30 | 13 | 12 | 5 | 56:37 | +19 | D D W L W |
5
|
KSKL Ternat | 49 | 30 | 14 | 7 | 9 | 64:48 | +16 | W L L W W |
6
|
KSK Opwijk | 49 | 30 | 13 | 10 | 7 | 42:31 | +11 | D W W D W |
7
|
KFC Duffel | 49 | 30 | 14 | 7 | 9 | 48:38 | +10 | L W W L L |
8
|
Berchem Sport | 44 | 30 | 10 | 14 | 6 | 43:37 | +6 | W D L D L |
9
|
Grimbergen | 42 | 30 | 10 | 12 | 8 | 57:44 | +13 | W L D W L |
10
|
Beerschot | 42 | 30 | 12 | 6 | 12 | 55:52 | +3 | W W D W W |
11
|
Berlare | 40 | 30 | 11 | 7 | 12 | 48:38 | +10 | L D W L W |
12
|
Eendracht Zele | 33 | 30 | 10 | 3 | 17 | 42:60 | -18 | W W W D L |
13
|
Londerzeel | 32 | 30 | 7 | 11 | 12 | 41:44 | -3 | L D L D W |
14
|
Koninklijke Eendracht Buggenhout | 23 | 30 | 4 | 11 | 15 | 29:65 | -36 | L D L D L |
15
|
Tubantia Borgerhout VK | 20 | 30 | 5 | 5 | 20 | 24:65 | -41 | L L L L W |
16
|
KFC Schoten SK | 10 | 30 | 2 | 4 | 24 | 18:83 | -65 | L L L L L |
Legends:
Promotion
Relegation Play-off
Relegation
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (3) | Voetbal Club Groot Dilbeek | 36 | 15 | 11 | 3 | 1 | 29:6 | +23 | W W W W W |
2 (2) | Bornem | 33 | 15 | 10 | 3 | 2 | 33:10 | +23 | D W D W W |
3 (6) | KSK Opwijk | 28 | 15 | 8 | 4 | 3 | 18:12 | +6 | W W L W D |
4 (4) | Thor Kokerij Meldert | 26 | 15 | 7 | 5 | 3 | 29:21 | +8 | D W L D D |
5 (5) | KSKL Ternat | 25 | 15 | 7 | 4 | 4 | 32:19 | +13 | W L W L L |
6 (1) | KSV Temse | 25 | 15 | 7 | 4 | 4 | 36:25 | +11 | W L W W W |
7 (11) | Berlare | 24 | 15 | 7 | 3 | 5 | 27:17 | +10 | D L W W W |
8 (10) | Beerschot | 23 | 15 | 7 | 2 | 6 | 34:23 | +11 | W W W W L |
9 (7) | KFC Duffel | 23 | 15 | 6 | 5 | 4 | 21:18 | +3 | W L W D W |
10 (8) | Berchem Sport | 20 | 15 | 4 | 8 | 3 | 22:22 | 0 | W L D L W |
11 (9) | Grimbergen | 19 | 15 | 4 | 7 | 4 | 26:26 | 0 | W D W D L |
12 (12) | Eendracht Zele | 19 | 15 | 6 | 1 | 8 | 24:34 | -10 | W W L D L |
13 (13) | Londerzeel | 12 | 15 | 2 | 6 | 7 | 15:20 | -5 | D D L L D |
14 (14) | Koninklijke Eendracht Buggenhout | 10 | 15 | 2 | 4 | 9 | 17:35 | -18 | D L L L L |
15 (15) | Tubantia Borgerhout VK | 10 | 15 | 2 | 4 | 9 | 15:33 | -18 | L W L L L |
16 (16) | KFC Schoten SK | 9 | 15 | 2 | 3 | 10 | 6:30 | -24 | L L L W D |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | KSV Temse | 34 | 15 | 10 | 4 | 1 | 27:12 | +15 | D W W W W |
2 (7) | KFC Duffel | 26 | 15 | 8 | 2 | 5 | 27:20 | +7 | L W L D W |
3 (4) | Thor Kokerij Meldert | 25 | 15 | 6 | 7 | 2 | 27:16 | +11 | D W W W D |
4 (8) | Berchem Sport | 24 | 15 | 6 | 6 | 3 | 21:15 | +6 | D L W W D |
5 (5) | KSKL Ternat | 24 | 15 | 7 | 3 | 5 | 32:29 | +3 | L W L W W |
6 (9) | Grimbergen | 23 | 15 | 6 | 5 | 4 | 31:18 | +13 | L W L D L |
7 (2) | Bornem | 23 | 15 | 6 | 5 | 4 | 16:15 | +1 | D W W W D |
8 (6) | KSK Opwijk | 21 | 15 | 5 | 6 | 4 | 24:19 | +5 | D W D L L |
9 (13) | Londerzeel | 20 | 15 | 5 | 5 | 5 | 26:24 | +2 | L L W D D |
10 (3) | Voetbal Club Groot Dilbeek | 19 | 15 | 5 | 4 | 6 | 27:25 | +2 | L L L L D |
11 (10) | Beerschot | 19 | 15 | 5 | 4 | 6 | 21:29 | -8 | W D W W L |
12 (11) | Berlare | 16 | 15 | 4 | 4 | 7 | 21:21 | 0 | L W L L W |
13 (12) | Eendracht Zele | 14 | 15 | 4 | 2 | 9 | 18:26 | -8 | W D L L L |
14 (14) | Koninklijke Eendracht Buggenhout | 13 | 15 | 2 | 7 | 6 | 12:30 | -18 | L L D W L |
15 (15) | Tubantia Borgerhout VK | 10 | 15 | 3 | 1 | 11 | 9:32 | -23 | L L L L L |
16 (16) | KFC Schoten SK | 1 | 15 | 0 | 1 | 14 | 12:53 | -41 | L L L L L |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
KVV Coxyde | 61 | 30 | 17 | 10 | 3 | 46:17 | +29 | D W W W D |
2
|
Sint-Eloois-Winkel | 58 | 30 | 16 | 10 | 4 | 56:15 | +41 | D W W W W |
3
|
Jeunesse Tamines | 54 | 30 | 15 | 9 | 6 | 47:28 | +19 | L L L L W |
4
|
Diksmuide | 50 | 30 | 14 | 8 | 8 | 58:39 | +19 | D W D W D |
5
|
Westhoek | 50 | 30 | 15 | 5 | 10 | 59:41 | +18 | W W W W W |
6
|
Sparta Petegem | 50 | 30 | 15 | 5 | 10 | 51:47 | +4 | L W L W L |
7
|
KFC Izegem | 48 | 30 | 13 | 9 | 8 | 53:39 | +14 | D L W L L |
8
|
Royal Charleroi Fleurus | 44 | 30 | 13 | 5 | 12 | 61:41 | +20 | D L L W L |
9
|
Torhout | 44 | 30 | 13 | 5 | 12 | 48:46 | +2 | W L L L W |
10
|
RSC Paturageois | 41 | 30 | 11 | 8 | 11 | 42:41 | +1 | W L D W W |
11
|
Olsa Brakel | 38 | 30 | 10 | 8 | 12 | 46:59 | -13 | D L W L W |
12
|
Racing Club Charleroi-Couillet-Fleurus | 35 | 30 | 10 | 5 | 15 | 33:49 | -16 | W W W L L |
13
|
Belœil | 34 | 30 | 10 | 4 | 16 | 41:57 | -16 | W L W W L |
14
|
Couvin-Mariembourg | 31 | 30 | 7 | 10 | 13 | 34:44 | -10 | L W L L W |
15
|
Lauwe | 15 | 30 | 4 | 3 | 23 | 22:83 | -61 | L L L L L |
16
|
VG Oostende | 13 | 30 | 3 | 4 | 23 | 28:79 | -51 | L W L L L |
Legends:
Promotion
Relegation Play-off
Relegation
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | Sint-Eloois-Winkel | 33 | 15 | 9 | 6 | 0 | 34:4 | +30 | W W W W D |
2 (3) | Jeunesse Tamines | 31 | 15 | 9 | 4 | 2 | 30:14 | +16 | L W L D W |
3 (4) | Diksmuide | 28 | 15 | 8 | 4 | 3 | 31:13 | +18 | D D W W W |
4 (1) | KVV Coxyde | 27 | 15 | 7 | 6 | 2 | 28:14 | +14 | W D D W W |
5 (8) | Royal Charleroi Fleurus | 26 | 15 | 8 | 2 | 5 | 35:17 | +18 | L W L L D |
6 (7) | KFC Izegem | 26 | 15 | 7 | 5 | 3 | 23:16 | +7 | D W L W L |
7 (5) | Westhoek | 24 | 15 | 7 | 3 | 5 | 33:23 | +10 | W W W L L |
8 (11) | Olsa Brakel | 23 | 15 | 7 | 2 | 6 | 28:24 | +4 | D W L W W |
9 (6) | Sparta Petegem | 23 | 15 | 7 | 2 | 6 | 26:29 | -3 | L L W L W |
10 (10) | RSC Paturageois | 21 | 15 | 6 | 3 | 6 | 18:15 | +3 | L W W L D |
11 (9) | Torhout | 21 | 15 | 6 | 3 | 6 | 25:26 | -1 | L W L D L |
12 (12) | Racing Club Charleroi-Couillet-Fleurus | 19 | 15 | 5 | 4 | 6 | 20:20 | 0 | W L D W L |
13 (14) | Couvin-Mariembourg | 17 | 15 | 4 | 5 | 6 | 18:20 | -2 | L L L W W |
14 (13) | Belœil | 17 | 15 | 5 | 2 | 8 | 19:27 | -8 | L L W W L |
15 (15) | Lauwe | 13 | 15 | 4 | 1 | 10 | 14:35 | -21 | L L L L W |
16 (16) | VG Oostende | 8 | 15 | 2 | 2 | 11 | 13:33 | -20 | L L L D L |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | KVV Coxyde | 34 | 15 | 10 | 4 | 1 | 18:3 | +15 | D W W W W |
2 (6) | Sparta Petegem | 27 | 15 | 8 | 3 | 4 | 25:18 | +7 | W L L D W |
3 (5) | Westhoek | 26 | 15 | 8 | 2 | 5 | 26:18 | +8 | W W L L W |
4 (2) | Sint-Eloois-Winkel | 25 | 15 | 7 | 4 | 4 | 22:11 | +11 | D W W W W |
5 (9) | Torhout | 23 | 15 | 7 | 2 | 6 | 23:20 | +3 | W L L W D |
6 (3) | Jeunesse Tamines | 23 | 15 | 6 | 5 | 4 | 17:14 | +3 | L L L L W |
7 (7) | KFC Izegem | 22 | 15 | 6 | 4 | 5 | 30:23 | +7 | L L L L W |
8 (4) | Diksmuide | 22 | 15 | 6 | 4 | 5 | 27:26 | +1 | W D L W W |
9 (10) | RSC Paturageois | 20 | 15 | 5 | 5 | 5 | 24:26 | -2 | W D W W D |
10 (8) | Royal Charleroi Fleurus | 18 | 15 | 5 | 3 | 7 | 26:24 | +2 | D L W W L |
11 (13) | Belœil | 17 | 15 | 5 | 2 | 8 | 22:30 | -8 | W W W D W |
12 (12) | Racing Club Charleroi-Couillet-Fleurus | 16 | 15 | 5 | 1 | 9 | 13:29 | -16 | W W L L L |
13 (11) | Olsa Brakel | 15 | 15 | 3 | 6 | 6 | 18:35 | -17 | L L W L W |
14 (14) | Couvin-Mariembourg | 14 | 15 | 3 | 5 | 7 | 16:24 | -8 | W W L L L |
15 (16) | VG Oostende | 5 | 15 | 1 | 2 | 12 | 15:46 | -31 | W L L L L |
16 (15) | Lauwe | 2 | 15 | 0 | 2 | 13 | 8:48 | -40 | L L D L L |