Benin Championnat National

95%
0
100%

Today's matches

Results

Gameweek 14 (Relegation Round)
Gameweek 17 (Championship Round)
Gameweek 14 (Relegation Round)
Gameweek 17 (Championship Round)

Tables

Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1
Buffles 31 16 9 4 3 24:11 +13 L L D D W
2
Panthères 30 16 8 6 2 17:10 +7 W W D W W
3
Cavaliers 30 16 9 3 4 22:16 +6 W W W L W
4
Béké Bembèrèkè 28 16 8 4 4 19:12 +7 W W L W D
5
Damissa 28 16 8 4 4 14:10 +4 W W W W W
6
Tukunnin 21 16 6 3 7 17:21 -4 L L L W D
7
Réal Sport 14 16 3 5 8 10:16 -6 L W L L W
8
Dynamo Parakou 9 16 2 3 11 14:25 -11 L L L L L
9
Dynamique Djougou 7 16 1 4 11 8:24 -16 W L D L L
Legends:

Championship Round
Relegation Round
Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1
Dadjè 32 16 10 2 4 23:15 +8 L W W W L
2
Espoir Savalou 31 16 9 4 3 20:11 +9 D D L W W
3
Dynamo Abomey 30 16 9 3 4 23:12 +11 W W D W W
4
Loto Popo 28 16 8 4 4 23:14 +9 W W L W D
5
Tonnerre 20 16 5 5 6 12:17 -5 D D L D L
6
Hodio 18 16 5 3 8 12:17 -5 D W W L D
7
Soleil 16 16 4 4 8 15:20 -5 W L D D L
8
Energie 15 16 4 3 9 12:22 -10 L L L W L
9
USB 11 16 3 2 11 4:16 -12 L L L L L
Legends:

Championship Round
Relegation Round
Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1
Coton Sport Ouidah 38 16 12 2 2 31:14 +17 D W W W W
2
AS Cotonou 25 16 7 4 5 18:10 +8 L W L L L
3
Eternel 23 16 6 5 5 14:10 +4 L L W L W
4
Adjidja 22 16 6 4 6 16:15 +1 W W W L D
5
ASPAC 21 16 5 6 5 14:15 -1 W L L W D
6
UPI-ONM 19 16 4 7 5 13:18 -5 D L D L D
7
Requins 18 16 5 3 8 14:17 -3 L L W W D
8
Sitatunga 18 16 3 9 4 11:15 -4 W W W D D
9
Police 11 16 3 2 11 11:28 -17 L L L L W
Legends:

Championship Round
Relegation Round
Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1
Ayema 33 16 9 6 1 25:11 +14 W D D D D
2
ASVO 29 16 7 8 1 14:6 +8 L W D W D
3
Djeffa 25 16 6 7 3 15:12 +3 W W W W W
4
JSP 24 16 7 3 6 16:14 +2 W W W W L
5
Sobemap 23 16 6 5 5 20:15 +5 W L D D W
6
Dragons 22 16 7 1 8 15:12 +3 W L L D L
7
JAC 20 16 5 5 6 18:20 -2 L L W D L
8
ASOS 16 16 4 4 8 10:20 -10 L W L L L
9
Avrankou Omnisport 3 16 0 3 13 7:30 -23 L L L L L
Legends:

Championship Round
Relegation Round
Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Buffles 17 8 5 2 1 10:3 +7 L D D W W
2 (5) Damissa 17 8 5 2 1 7:3 +4 W W W W W
3 (4) Béké Bembèrèkè 14 8 4 2 2 8:5 +3 W L D L D
4 (3) Cavaliers 13 8 4 1 3 10:8 +2 W L W L W
5 (2) Panthères 12 8 3 3 2 10:8 +2 W W D W D
6 (6) Tukunnin 10 8 3 1 4 8:11 -3 L W L D L
7 (8) Dynamo Parakou 9 8 2 3 3 10:10 0 L L D D W
8 (7) Réal Sport 5 8 1 2 5 5:9 -4 L L L D D
9 (9) Dynamique Djougou 5 8 1 2 5 6:14 -8 W L L L L
Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1 (4) Loto Popo 18 8 6 0 2 13:5 +8 W W W W L
2 (3) Dynamo Abomey 18 8 6 0 2 13:5 +8 W W W W L
3 (2) Espoir Savalou 17 8 5 2 1 11:5 +6 D W W W W
4 (1) Dadjè 14 8 4 2 2 10:6 +4 L W W L W
5 (8) Energie 10 8 3 1 4 7:7 0 L W W L L
6 (5) Tonnerre 10 8 2 4 2 7:8 -1 D D D D L
7 (7) Soleil 9 8 2 3 3 10:9 +1 W D D L D
8 (6) Hodio 8 8 2 2 4 7:10 -3 D L D W L
9 (9) USB 7 8 2 1 5 3:8 -5 L L L W L
Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Coton Sport Ouidah 22 8 7 1 0 16:6 +10 D W W W W
2 (2) AS Cotonou 14 8 4 2 2 8:3 +5 L L W W W
3 (5) ASPAC 14 8 4 2 2 9:7 +2 W L W D L
4 (3) Eternel 13 8 4 1 3 6:5 +1 L L W D W
5 (4) Adjidja 11 8 3 2 3 9:8 +1 W W D L D
6 (8) Sitatunga 8 8 1 5 2 6:9 -3 W D D D D
7 (6) UPI-ONM 7 8 1 4 3 5:8 -3 L L D W D
8 (7) Requins 5 8 1 2 5 7:11 -4 L D L L D
9 (9) Police 5 8 1 2 5 4:15 -11 L L L L D
Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Ayema 20 8 6 2 0 17:6 +11 D D W W W
2 (2) ASVO 18 8 5 3 0 9:2 +7 W W W D W
3 (3) Djeffa 14 8 3 5 0 6:1 +5 W W D D D
4 (4) JSP 14 8 4 2 2 7:4 +3 W W W D D
5 (6) Dragons 13 8 4 1 3 10:4 +6 W D W W L
6 (7) JAC 12 8 3 3 2 11:9 +2 L D W D D
7 (5) Sobemap 11 8 3 2 3 9:8 +1 L D W L W
8 (8) ASOS 7 8 2 1 5 6:11 -5 L L L D W
9 (9) Avrankou Omnisport 2 8 0 2 6 5:15 -10 L L L L L
Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Panthères 18 8 5 3 0 7:2 +5 W D W W W
2 (3) Cavaliers 17 8 5 2 1 12:8 +4 W W W L W
3 (1) Buffles 14 8 4 2 2 14:8 +6 L W D D L
4 (4) Béké Bembèrèkè 14 8 4 2 2 11:7 +4 W W D L L
5 (5) Damissa 11 8 3 2 3 7:7 0 W W W D L
6 (6) Tukunnin 11 8 3 2 3 9:10 -1 L L D W D
7 (7) Réal Sport 9 8 2 3 3 5:7 -2 W L W D D
8 (9) Dynamique Djougou 2 8 0 2 6 2:10 -8 D L L L L
9 (8) Dynamo Parakou 0 8 0 0 8 4:15 -11 L L L L L
Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Dadjè 18 8 6 0 2 13:9 +4 W L W W W
2 (2) Espoir Savalou 14 8 4 2 2 9:6 +3 D L W L W
3 (3) Dynamo Abomey 12 8 3 3 2 10:7 +3 W D W D L
4 (4) Loto Popo 10 8 2 4 2 10:9 +1 L D D L W
5 (6) Hodio 10 8 3 1 4 5:7 -2 W W D W L
6 (5) Tonnerre 10 8 3 1 4 5:9 -4 D L L L W
7 (7) Soleil 7 8 2 1 5 5:11 -6 L D L L W
8 (8) Energie 5 8 1 2 5 5:15 -10 L L L D W
9 (9) USB 4 8 1 1 6 1:8 -7 L L L L L
Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Coton Sport Ouidah 16 8 5 1 2 15:8 +7 W W L D L
2 (7) Requins 13 8 4 1 3 7:6 +1 L W W W L
3 (6) UPI-ONM 12 8 3 3 2 8:10 -2 D D D W L
4 (2) AS Cotonou 11 8 3 2 3 10:7 +3 W L L D D
5 (4) Adjidja 11 8 3 2 3 7:7 0 W L D W W
6 (3) Eternel 10 8 2 4 2 8:5 +3 L W W D D
7 (8) Sitatunga 10 8 2 4 2 5:6 -1 W W D L D
8 (5) ASPAC 7 8 1 4 3 5:8 -3 L D D L W
9 (9) Police 6 8 2 0 6 7:13 -6 L L W L L
Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Ayema 13 8 3 4 1 8:5 +3 W D D D L
2 (5) Sobemap 12 8 3 3 2 11:7 +4 W D W D D
3 (2) ASVO 11 8 2 5 1 5:4 +1 L D D D D
4 (3) Djeffa 11 8 3 2 3 9:11 -2 W W W D L
5 (4) JSP 10 8 3 1 4 9:10 -1 W L L L L
6 (6) Dragons 9 8 3 0 5 5:8 -3 L L L W W
7 (8) ASOS 9 8 2 3 3 4:9 -5 W L L D L
8 (7) JAC 8 8 2 2 4 7:11 -4 L W L D L
9 (9) Avrankou Omnisport 1 8 0 1 7 2:15 -13 L L L L L
North
# Team P MP W D L G GD Form
1
Tukunnin 25 13 7 4 2 18:10 +8 D W D D L
2
Damissa 21 13 5 6 2 11:7 +4 W D D W W
3
Tonnerre 20 13 5 5 3 13:7 +6 L L D D D
4
Dynamo Parakou 18 13 4 6 3 17:13 +4 D D W W W
5
Hodio 17 13 4 5 4 12:11 +1 D L D W L
6
Réal Sport 17 13 4 5 4 8:8 0 D L D L D
7
USB 16 13 3 7 3 14:16 -2 D W D L W
8
Energie 16 13 4 4 5 7:10 -3 D W D L L
9
Soleil 10 13 2 4 7 8:14 -6 D W L D W
10
Dynamique Djougou 10 13 2 4 7 10:22 -12 D L D D L
Legends:

Plate Competition
Relegation
South
# Team P MP W D L G GD Form
1
Dragons 25 13 8 1 4 20:14 +6 D W L W L
2
Requins 24 13 7 3 3 21:11 +10 W W D W D
3
ASPAC 24 13 6 6 1 14:4 +10 D L W W D
4
Sitatunga 24 13 7 3 3 18:15 +3 W W W L D
5
Sobemap 20 13 5 5 3 11:10 +1 D D W L D
6
Avrankou Omnisport 16 13 4 4 5 12:14 -2 L L D W D
7
JAC 14 13 4 2 7 11:13 -2 L L L W W
8
ASOS 10 13 2 4 7 5:11 -6 W L L L D
9
Police 10 13 2 4 7 12:24 -12 L W D L D
10
UPI-ONM 9 13 1 6 6 15:23 -8 D D D L D
Legends:

Plate Competition
Relegation
North
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) Tonnerre 14 7 4 2 1 7:1 +6 L D W D W
2 (1) Tukunnin 12 7 3 3 1 9:5 +4 D D L W D
3 (4) Dynamo Parakou 9 6 2 3 1 10:7 +3 D W D W L
4 (9) Soleil 9 7 2 3 2 7:6 +1 D W D W L
5 (6) Réal Sport 9 7 2 3 2 6:5 +1 D L</