England EFL Trophy

65%
0
100%

Results

Group Stage

Upcoming matches

Group Stage

Tables

Northern Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1
Carlisle United 6 2 2 0 0 5:3 +2 W W
2
Hartlepool United 3 2 1 0 1 5:5 0 W L
3
Everton Under 21 3 2 1 0 1 1:2 -1 L W
4
Morecambe 0 2 0 0 2 2:3 -1 L L
Legends:

16th Finals
Northern Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1
Tranmere Rovers 6 2 2 0 0 6:1 +5 W W
2
Oldham Athletic 3 2 1 0 1 3:3 0 L W
3
No team logo Leeds United Under 21 3 2 1 0 1 4:6 -2 W L
4
Salford City 0 2 0 0 2 0:3 -3 L L
Legends:

16th Finals
Northern Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1
Crewe Alexandra 6 2 2 0 0 3:0 +3 W W
2
Shrewsbury Town 3 2 1 0 1 3:2 +1 W L
3
Wolverhampton Wanderers Under 21 3 2 1 0 1 1:3 -2 L W
4
Wigan Athletic 0 2 0 0 2 0:2 -2 L L
Legends:

16th Finals
Northern Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1
Bolton Wanderers 6 2 2 0 0 7:3 +4 W W
2
Rochdale 3 2 1 0 1 4:1 +3 L W
3
Port Vale 3 2 1 0 1 3:3 0 W L
4
Liverpool Under 21 0 2 0 0 2 1:8 -7 L L
Legends:

16th Finals
Northern Group E
# Team P MP W D L G GD Form
1
Rotherham United 6 2 2 0 0 10:1 +9 W W
2
Manchester City Under 21 3 2 1 0 1 4:2 +2 L W
3
Doncaster Rovers 3 2 1 0 1 2:7 -5 W L
4
Scunthorpe United 0 2 0 0 2 1:7 -6 L L
Legends:

16th Finals
Northern Group F
# Team P MP W D L G GD Form
1
Sunderland 6 2 2 0 0 4:2 +2 W W
2
Lincoln City 3 2 1 0 1 4:2 +2 L W
3
Manchester United Under 21 3 2 1 0 1 4:2 +2 L W
4
Bradford City 0 2 0 0 2 0:6 -6 L L
Legends:

16th Finals
Northern Group G
# Team P MP W D L G GD Form
1
Fleetwood Town 6 2 2 0 0 7:2 +5 W W
2
Accrington Stanley 6 2 2 0 0 7:2 +5 W W
3
Barrow 0 2 0 0 2 3:5 -2 L L
4
Leicester City FC Under 21 0 2 0 0 2 1:9 -8 L L
Legends:

16th Finals
Northern Group H
# Team P MP W D L G GD Form
1
Sheffield Wednesday 6 2 2 0 0 5:1 +4 W W
2
Harrogate Town 6 2 2 0 0 5:1 +4 W W
3
Mansfield Town 0 2 0 0 2 2:5 -3 L L
4
Newcastle United Under 21 0 2 0 0 2 0:5 -5 L L
Legends:

16th Finals
Southern Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1
Ipswich Town 3 2 1 0 1 3:2 +1 W L
2
West Ham United Under 21 3 2 1 0 1 2:2 0 L W
3
Colchester United 3 2 1 0 1 1:1 0 W L
4
Gillingham 3 2 1 0 1 1:2 -1 L W
Legends:

16th Finals
Southern Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1
Sutton United 6 2 2 0 0 5:0 +5 W W
2
AFC Wimbledon 3 1 1 0 0 5:3 +2 W
3
Crystal Palace Under 21 0 1 0 0 1 0:3 -3 L
4
Portsmouth 0 2 0 0 2 3:7 -4 L L
Legends:

16th Finals
Southern Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1
Aston Villa Under 21 6 2 2 0 0 7:3 +4 W W
2
Milton Keynes Dons 6 2 2 0 0 4:2 +2 W W
3
Burton Albion 0 2 0 0 2 3:6 -3 L L
4
Wycombe Wanderers 0 2 0 0 2 2:5 -3 L L
Legends:

16th Finals
Southern Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1
Walsall 6 2 2 0 0 2:1 +1 W W
2
Forest Green Rovers 3 2 1 0 1 3:3 0 W L
3
Northampton Town 3 2 1 0 1 2:2 0 L W
4
No team logo Brighton & Hove Albion Under 21 0 2 0 0 2 2:3 -1 L L
Legends:

16th Finals
Southern Group E
# Team P MP W D L G GD Form
1
Chelsea FC Under 21 6 2 2 0 0 3:2 +1 W W
2
Bristol Rovers 3 2 1 0 1 3:2 +1 L W
3
Exeter City 3 2 1 0 1 3:3 0 W L
4
Cheltenham Town 0 2 0 0 2 2:4 -2 L L
Legends:

16th Finals
Southern Group F
# Team P MP W D L G GD Form
1
Swindon Town 6 2 2 0 0 5:2 +3 W W
2
Newport County 3 2 1 0 1 5:4 +1 L W
3
Arsenal Under 21 3 2 1 0 1 5:5 0 W L
4
Plymouth Argyle 0 2 0 0 2 1:5 -4 L L
Legends:

16th Finals
Southern Group G
# Team P MP W D L G GD Form
1
Charlton Athletic 6 2 2 0 0 10:2 +8 W W
2
Leyton Orient 6 2 2 0 0 5:0 +5 W W
3
Southampton Under 21 0 2 0 0 2 1:5 -4 L L
4
Crawley Town 0 2 0 0 2 1:10 -9 L L
Legends:

16th Finals
Southern Group H
# Team P MP W D L G GD Form
1
Cambridge United 6 2 2 0 0 5:1 +4 W W
2
Stevenage 3 2 1 0 1 5:5 0 W L
3
Tottenham Hotspur Under 21 3 2 1 0 1 4:4 0 L W
4
Oxford United 0 2 0 0 2 2:6 -4 L L
Legends:

16th Finals
Northern Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Carlisle United 6 2 2 0 0 5:3 +2 W W
2 (2) Hartlepool United 3 1 1 0 0 2:2 0 W
3 (3) Everton Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (4) Morecambe 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
Northern Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Tranmere Rovers 3 1 1 0 0 4:1 +3 W
2 (2) Oldham Athletic 3 2 1 0 1 3:3 0 L W
3 (3) No team logo Leeds United Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (4) Salford City 0 1 0 0 1 0:2 -2 L
Northern Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Crewe Alexandra 3 1 1 0 0 2:0 +2 W
2 (2) Shrewsbury Town 3 2 1 0 1 3:2 +1 W L
3 (4) Wigan Athletic 0 1 0 0 1 0:0 0 L
4 (3) Wolverhampton Wanderers Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Northern Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Bolton Wanderers 6 2 2 0 0 7:3 +4 W W
2 (2) Rochdale 3 1 1 0 0 4:0 +4 W
3 (3) Port Vale 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
4 (4) Liverpool Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Northern Group E
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Rotherham United 3 1 1 0 0 4:1 +3 W
2 (3) Doncaster Rovers 3 2 1 0 1 2:7 -5 W L
3 (4) Scunthorpe United 0 1 0 0 1 0:3 -3 L
4 (2) Manchester City Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Northern Group F
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Sunderland 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
2 (3) Manchester United Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
3 (2) Lincoln City 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
4 (4) Bradford City 0 2 0 0 2 0:6 -6 L L
Northern Group G
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Accrington Stanley 6 2 2 0 0 7:2 +5 W W
2 (1) Fleetwood Town 3 1 1 0 0 4:1 +3 W
3 (4) Leicester City FC Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (3) Barrow 0 1 0 0 1 1:3 -2 L
Northern Group H
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Harrogate Town 6 2 2 0 0 5:1 +4 W W
2 (1) Sheffield Wednesday 3 1 1 0 0 3:0 +3 W
3 (4) Newcastle United Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (3) Mansfield Town 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
Southern Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) Colchester United 3 2 1 0 1 1:1 0 W L
2 (2) West Ham United Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
3 (1) Ipswich Town 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
4 (4) Gillingham 0 1 0 0 1 0:2 -2 L
Southern Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Sutton United 3 1 1 0 0 3:0 +3 W
2 (2) AFC Wimbledon 3 1 1 0 0 5:3 +2 W
3 (3) Crystal Palace Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (4) Portsmouth 0 1 0 0 1 0:2 -2 L
Southern Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Milton Keynes Dons 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
2 (1) Aston Villa Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
3 (4) Wycombe Wanderers 0 1 0 0 1 1:3 -2 L
4 (3) Burton Albion 0 2 0 0 2 3:6 -3 L L
Southern Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Walsall 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
2 (2) Forest Green Rovers 3 2 1 0 1 3:3 0 W L
3 (3) Northampton Town 0 1 0 0 1 1:1 0 L
4 (4) No team logo Brighton & Hove Albion Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Southern Group E
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Bristol Rovers 3 2 1 0 1 3:2 +1 L W
2 (4) Cheltenham Town 0 1 0 0 1 2:2 0 L
3 (3) Exeter City 0 1 0 0 1 1:1 0 L
4 (1) Chelsea FC Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Southern Group F
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Newport County 3 2 1 0 1 5:4 +1 L W
2 (1) Swindon Town 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
3 (3) Arsenal Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (4) Plymouth Argyle 0 1 0 0 1 1:3 -2 L
Southern Group G
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Charlton Athletic 6 2 2 0 0 10:2 +8 W W
2 (2) Leyton Orient 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
3 (3) Southampton Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (4) Crawley Town 0 1 0 0 1 0:4 -4 L
Southern Group H
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Cambridge United 6 2 2 0 0 5:1 +4 W W
2 (3) Tottenham Hotspur Under 21 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
3 (4) Oxford United 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
4 (2) Stevenage 0 1 0 0 1 3:4 -1 L
Northern Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) Everton Under 21 3 2 1 0 1 1:2 -1 L W
2 (2) Hartlepool United 0 1 0 0 1 3:3 0 L
3 (1) Carlisle United 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (4) Morecambe 0 1 0 0 1 2:2 0 L
Northern Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Tranmere Rovers 3 1 1 0 0 2:0 +2 W
2 (3) No team logo Leeds United Under 21 3 2 1 0 1 4:6 -2 W L
3 (4) Salford City 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
4 (2) Oldham Athletic 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Northern Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Crewe Alexandra 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
2 (3) Wolverhampton Wanderers Under 21 3 2 1 0 1 1:3 -2 L W
3 (2) Shrewsbury Town 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (4) Wigan Athletic 0 1 0 0 1 0:2 -2 L
Northern Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Bolton Wanderers 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
2 (3) Port Vale 0 1 0 0 1 2:3 -1 L
3 (2) Rochdale 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
4 (4) Liverpool Under 21 0 2 0 0 2 1:8 -7 L L
Northern Group E
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Rotherham United 3 1 1 0 0 6:0 +6 W
2 (2) Manchester City Under 21 3 2 1 0 1 4:2 +2 L W
3 (3) Doncaster Rovers 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (4) Scunthorpe United 0 1 0 0 1 1:4 -3 L
Northern Group F
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Lincoln City 3 1 1 0 0 3:0 +3 W
2 (3) Manchester United Under 21 3 2 1 0 1 4:2 +2 L W
3 (1) Sunderland 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
4 (4) Bradford City 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Northern Group G
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Fleetwood Town 3 1 1 0 0 3:1 +2 W
2 (3) Barrow 0 1 0 0 1 2:2 0 L
3 (2) Accrington Stanley 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (4) Leicester City FC Under 21 0 2 0 0 2 1:9 -8 L L
Northern Group H
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Sheffield Wednesday 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
2 (2) Harrogate Town 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
3 (3) Mansfield Town 0 1 0 0 1 1:3 -2 L
4 (4) Newcastle United Under 21 0 2 0 0 2 0:5 -5 L L
Southern Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Ipswich Town 3 1 1 0 0 2:0 +2 W
2 (4) Gillingham 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
3 (2) West Ham United Under 21 3 2 1 0 1 2:2 0 L W
4 (3) Colchester United 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Southern Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Sutton United 3 1 1 0 0 2:0 +2 W
2 (2) AFC Wimbledon 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches