J-League Cup
0
100%
Results
Final
02.11
Kashima Antlers
JEF United
0
2
FT
Semi-finals
19.09
Yokohama F. Marinos
Kashima Antlers
2
1
FT
19.09
JEF United
Kawasaki Frontale
E
3
2
2
2
FT
02.09
Kawasaki Frontale
JEF United
2
2
FT
01.09
Kashima Antlers
Yokohama F. Marinos
1
0
FT
Quarter-finals
07.06
Júbilo Iwata
Yokohama F. Marinos
0
2
FT
07.06
Gamba Osaka
Kashima Antlers
0
2
FT
Tables
Group A
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
Urawa Reds | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 14:5 | +9 | W D W W W |
2
|
Yokohama F. Marinos | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 9:8 | +1 | L D L W W |
3
|
Avispa Fukuoka | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 4:8 | -4 | D D W L L |
4
|
Tokyo | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 1:7 | -6 | D D L L L |
Legends:
Final Series
Group B
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
Kawasaki Frontale | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 14:8 | +6 | W W W W L |
2
|
Kashima Antlers | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 12:9 | +3 | L L W L W |
3
|
Oita Trinita | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 6:9 | -3 | W L L W W |
4
|
Kyoto Sanga | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 10:16 | -6 | L W L L L |
Legends:
Final Series
Group C
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
JEF United | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 10:7 | +3 | W D L W W |
2
|
Shimizu S-Pulse | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 8:8 | 0 | L W W L D |
3
|
Albirex Niigata | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 7:8 | -1 | L D D W L |
4
|
Sanfrecce Hiroshima | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 7:9 | -2 | W L D L D |
Legends:
Final Series
Group D
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
Cerezo Osaka | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 8:5 | +3 | W D D W D |
2
|
Júbilo Iwata | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 10:9 | +1 | W L W D W |
3
|
Ventforet Kofu | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 8:7 | +1 | W L L D D |
4
|
Omiya Ardija | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 9:10 | -1 | L D W W L |
5
|
Nagoya Grampus | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 6:10 | -4 | L D L D D |
Legends:
Final Series
Group A
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Urawa Reds | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 9:3 | +6 | W W W |
2 (2) | Yokohama F. Marinos | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4:2 | +2 | L W W |
3 (3) | Avispa Fukuoka | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2:4 | -2 | D D L |
4 (4) | Tokyo | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 1:3 | -2 | D L L |
Group B
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | Kashima Antlers | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 10:4 | +6 | W W W |
2 (1) | Kawasaki Frontale | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7:2 | +5 | W W W |
3 (3) | Oita Trinita | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 3:3 | 0 | L W W |
4 (4) | Kyoto Sanga | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 6:7 | -1 | L W L |
Group C
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | JEF United | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 6:3 | +3 | W W W |
2 (2) | Shimizu S-Pulse | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4:4 | 0 | W L D |
3 (3) | Albirex Niigata | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3:4 | -1 | L D D |
4 (4) | Sanfrecce Hiroshima | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3:5 | -2 | L D L |
Group D
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Cerezo Osaka | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5:3 | +2 | W D W |
2 (2) | Júbilo Iwata | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 5:4 | +1 | W L W |
3 (4) | Omiya Ardija | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4:4 | 0 | D W L |
4 (3) | Ventforet Kofu | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3:4 | -1 | L D D |
5 (5) | Nagoya Grampus | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3:6 | -3 | D L L |
Group A
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Urawa Reds | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5:2 | +3 | D W W |
2 (2) | Yokohama F. Marinos | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5:6 | -1 | L D W |
3 (3) | Avispa Fukuoka | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:4 | -2 | W L L |
4 (4) | Tokyo | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0:4 | -4 | D L L |
Group B
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Kawasaki Frontale | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 7:6 | +1 | W L W |
2 (3) | Oita Trinita | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3:6 | -3 | W L L |
3 (2) | Kashima Antlers | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2:5 | -3 | L L L |
4 (4) | Kyoto Sanga | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 4:9 | -5 | L L L |
Group C
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (4) | Sanfrecce Hiroshima | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4:4 | 0 | W D L |
2 (3) | Albirex Niigata | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4:4 | 0 | D W L |
3 (2) | Shimizu S-Pulse | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4:4 | 0 | L W D |
4 (1) | JEF United | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4:4 | 0 | D L W |
Group D
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (3) | Ventforet Kofu | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 5:3 | +2 | W L W |
2 (1) | Cerezo Osaka | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 3:2 | +1 | D D W |
3 (2) | Júbilo Iwata | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5:5 | 0 | W D L |
4 (4) | Omiya Ardija | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 5:6 | -1 | L W L |
5 (5) | Nagoya Grampus | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3:4 | -1 | L D D |