First League
0
100%
Results
Gameweek 36 (Regular Season)
26.0514:30
Renova
Shkendija
3
2
FT
26.0514:30
Rabotnički
Shkupi
1
2
FT
26.0514:30
Sileks
Belasica
2
1
FT
26.0514:30
Pobeda
Makedonija GjP
1
3
FT
26.0514:30
Akademija Pandev
Vardar
1
1
FT
Gameweek 35 (Regular Season)
19.0514:30
Shkendija
Akademija Pandev
4
1
FT
19.0514:30
Vardar
Pobeda
6
0
FT
Tables
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
Shkendija | 79 | 36 | 24 | 7 | 5 | 80:29 | +51 | L W W D W |
2
|
Vardar | 64 | 36 | 17 | 13 | 6 | 45:23 | +22 | D W L D D |
3
|
Akademija Pandev | 58 | 36 | 17 | 7 | 12 | 45:35 | +10 | D L D W L |
4
|
Shkupi | 48 | 36 | 13 | 9 | 14 | 40:42 | -2 | W D D L D |
5
|
Renova | 47 | 36 | 12 | 11 | 13 | 53:49 | +4 | W D D L W |
6
|
Makedonija GjP | 47 | 36 | 12 | 11 | 13 | 45:50 | -5 | W W L W L |
7
|
Rabotnički | 46 | 36 | 13 | 7 | 16 | 43:49 | -6 | L W W D L |
8
|
Sileks | 44 | 36 | 11 | 11 | 14 | 27:39 | -12 | W L W D W |
9
|
Belasica | 38 | 36 | 9 | 11 | 16 | 37:49 | -12 | L L D W W |
10
|
Pobeda | 23 | 36 | 6 | 5 | 25 | 26:76 | -50 | L L L L L |
Legends:
UEFA Champions League Qualifiers
UEFA Europa League
Relegation Play-off
Relegation
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Shkendija | 42 | 18 | 13 | 3 | 2 | 52:18 | +34 | W D W W W |
2 (2) | Vardar | 36 | 18 | 10 | 6 | 2 | 27:9 | +18 | W D D W D |
3 (3) | Akademija Pandev | 36 | 18 | 11 | 3 | 4 | 27:12 | +15 | D W W L L |
4 (4) | Shkupi | 33 | 18 | 9 | 6 | 3 | 24:15 | +9 | D D D W W |
5 (8) | Sileks | 33 | 18 | 9 | 6 | 3 | 19:12 | +7 | W W W W D |
6 (6) | Makedonija GjP | 31 | 18 | 8 | 7 | 3 | 24:15 | +9 | W W W L D |
7 (5) | Renova | 29 | 18 | 8 | 5 | 5 | 30:20 | +10 | W D W W L |
8 (9) | Belasica | 25 | 18 | 7 | 4 | 7 | 21:22 | -1 | L W W W D |
9 (7) | Rabotnički | 19 | 18 | 5 | 4 | 9 | 24:26 | -2 | L W L L D |
10 (10) | Pobeda | 14 | 18 | 4 | 2 | 12 | 14:30 | -16 | L L L L L |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Shkendija | 37 | 18 | 11 | 4 | 3 | 28:11 | +17 | L W W L D |
2 (2) | Vardar | 28 | 18 | 7 | 7 | 4 | 18:14 | +4 | D L D W D |
3 (7) | Rabotnički | 27 | 18 | 8 | 3 | 7 | 19:23 | -4 | W D L L W |
4 (3) | Akademija Pandev | 22 | 18 | 6 | 4 | 8 | 18:23 | -5 | L D L W L |
5 (5) | Renova | 18 | 18 | 4 | 6 | 8 | 23:29 | -6 | D L L L L |
6 (6) | Makedonija GjP | 16 | 18 | 4 | 4 | 10 | 21:35 | -14 | W L L L D |
7 (4) | Shkupi | 15 | 18 | 4 | 3 | 11 | 16:27 | -11 | W L L W L |
8 (9) | Belasica | 13 | 18 | 2 | 7 | 9 | 16:27 | -11 | L D D W D |
9 (8) | Sileks | 11 | 18 | 2 | 5 | 11 | 8:27 | -19 | L D W L L |
10 (10) | Pobeda | 9 | 18 | 2 | 3 | 13 | 12:46 | -34 | L L L W D |
Top scorers
Player
Goals
Team