First League
0
100%
Results
Gameweek 38 (Regular Season)
25.0512:00
Nizhny Novgorod
FK Mordovia Saransk
3
1
FT
25.0512:00
Baltika
Tyumen
1
1
FT
25.0512:00
FK Armavir
SKA Khabarovsk
2
0
FT
25.0512:00
Fakel
Tom Tomsk
0
0
FT
25.0512:00
Rotor Volgograd
Chertanovo
1
2
FT
25.0512:00
Khimki
FK Luch-Energiya Vladivostok
2
1
FT
25.0512:00
Spartak Moskva II
Sochi
1
1
FT
Tables
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1
|
FK Tambov | 73 | 38 | 21 | 10 | 7 | 55:35 | +20 | W W L D D |
2
|
Sochi | 69 | 38 | 19 | 12 | 7 | 63:34 | +29 | D D L W W |
3
|
Tom Tomsk | 64 | 38 | 17 | 13 | 8 | 40:25 | +15 | D W L W L |
4
|
Nizhny Novgorod | 62 | 38 | 18 | 8 | 12 | 41:31 | +10 | W L W L W |
5
|
Chertanovo | 61 | 38 | 17 | 10 | 11 | 65:53 | +12 | W W D W D |
6
|
Shinnik | 60 | 38 | 16 | 12 | 10 | 42:31 | +11 | W D W W D |
7
|
SKA Khabarovsk | 58 | 38 | 15 | 13 | 10 | 46:41 | +5 | L W L W D |
8
|
Avangard Kursk | 56 | 38 | 16 | 8 | 14 | 48:42 | +6 | L L D W L |
9
|
Khimki | 53 | 38 | 14 | 11 | 13 | 47:49 | -2 | W L W D D |
10
|
Krasnodar II | 51 | 38 | 12 | 15 | 11 | 45:52 | -7 | D D D L W |
11
|
Rotor Volgograd | 50 | 38 | 12 | 14 | 12 | 34:36 | -2 | L L W L D |
12
|
FK Luch-Energiya Vladivostok | 47 | 38 | 10 | 17 | 11 | 29:28 | +1 | L W W L D |
13
|
FK Mordovia Saransk | 47 | 38 | 12 | 11 | 15 | 37:46 | -9 | L W L W D |
14
|
Spartak Moskva II | 46 | 38 | 12 | 10 | 16 | 45:47 | -2 | D L L L D |
15
|
FK Armavir | 44 | 38 | 10 | 14 | 14 | 32:44 | -12 | W D L W D |
16
|
Baltika | 42 | 38 | 10 | 12 | 16 | 38:52 | -14 | D L W L D |
17
|
Fakel | 41 | 38 | 9 | 14 | 15 | 36:40 | -4 | D L D D D |
18
|
FK Sibir Novosibirsk | 37 | 38 | 8 | 13 | 17 | 28:45 | -17 | D W W L L |
19
|
Zenit II | 28 | 38 | 7 | 7 | 24 | 33:57 | -24 | L W W L W |
20
|
Tyumen | 25 | 38 | 5 | 16 | 17 | 30:46 | -16 | D L L D D |
Legends:
Promotion
Promotion Play-off
Relegation
Points corrections:
Tyumen: -6
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (3) | Tom Tomsk | 44 | 19 | 13 | 5 | 1 | 28:7 | +21 | W W D D W |
2 (8) | Avangard Kursk | 39 | 19 | 11 | 6 | 2 | 29:16 | +13 | D W D D W |
3 (1) | FK Tambov | 38 | 19 | 11 | 5 | 3 | 31:17 | +14 | W W D W L |
4 (4) | Nizhny Novgorod | 37 | 19 | 11 | 4 | 4 | 22:12 | +10 | W W W D L |
5 (5) | Chertanovo | 35 | 19 | 10 | 5 | 4 | 35:23 | +12 | W W W D L |
6 (2) | Sochi | 35 | 19 | 10 | 5 | 4 | 30:18 | +12 | D W W D W |
7 (6) | Shinnik | 35 | 19 | 9 | 8 | 2 | 24:14 | +10 | W W D W D |
8 (7) | SKA Khabarovsk | 35 | 19 | 10 | 5 | 4 | 25:17 | +8 | W W L W W |
9 (9) | Khimki | 31 | 19 | 8 | 7 | 4 | 29:21 | +8 | W W D W L |
10 (11) | Rotor Volgograd | 30 | 19 | 8 | 6 | 5 | 20:17 | +3 | L W D L W |
11 (16) | Baltika | 29 | 19 | 8 | 5 | 6 | 21:22 | -1 | D W D D L |
12 (12) | FK Luch-Energiya Vladivostok | 28 | 19 | 8 | 4 | 7 | 14:12 | +2 | W W L L D |
13 (10) | Krasnodar II | 25 | 19 | 6 | 7 | 6 | 21:23 | -2 | D W D L D |
14 (17) | Fakel | 25 | 19 | 5 | 10 | 4 | 21:16 | +5 | D D D L D |
15 (14) | Spartak Moskva II | 25 | 19 | 6 | 7 | 6 | 27:24 | +3 | D D W L L |
16 (18) | FK Sibir Novosibirsk | 24 | 19 | 6 | 6 | 7 | 13:14 | -1 | D W L W D |
17 (15) | FK Armavir | 23 | 19 | 5 | 8 | 6 | 20:23 | -3 | W L W W L |
18 (20) | Tyumen | 22 | 19 | 5 | 7 | 7 | 20:21 | -1 | L D L L L |
19 (13) | FK Mordovia Saransk | 21 | 19 | 5 | 6 | 8 | 17:22 | -5 | W W D D L |
20 (19) | Zenit II | 16 | 19 | 4 | 4 | 11 | 20:28 | -8 | W W L D L |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | FK Tambov | 35 | 19 | 10 | 5 | 4 | 24:18 | +6 | L D D D W |
2 (2) | Sochi | 34 | 19 | 9 | 7 | 3 | 33:16 | +17 | D L W W W |
3 (5) | Chertanovo | 26 | 19 | 7 | 5 | 7 | 30:30 | 0 | W D D L D |
4 (13) | FK Mordovia Saransk | 26 | 19 | 7 | 5 | 7 | 20:24 | -4 | L L D L L |
5 (10) | Krasnodar II | 26 | 19 | 6 | 8 | 5 | 24:29 | -5 | D D L L L |
6 (6) | Shinnik | 25 | 19 | 7 | 4 | 8 | 18:17 | +1 | D W L D L |
7 (4) | Nizhny Novgorod | 25 | 19 | 7 | 4 | 8 | 19:19 | 0 | L L W W W |
8 (7) | SKA Khabarovsk | 23 | 19 | 5 | 8 | 6 | 21:24 | -3 | L L D W L |
9 (9) | Khimki | 22 | 19 | 6 | 4 | 9 | 18:28 | -10 | L D W W L |
10 (15) | FK Armavir | 21 | 19 | 5 | 6 | 8 | 12:21 | -9 | D D W D D |
11 (14) | Spartak Moskva II | 21 | 19 | 6 | 3 | 10 | 18:23 | -5 | L L L W L |
12 (3) | Tom Tomsk | 20 | 19 | 4 | 8 | 7 | 12:18 | -6 | D L L L D |
13 (11) | Rotor Volgograd | 20 | 19 | 4 | 8 | 7 | 14:19 | -5 | L L D W W |
14 (12) | FK Luch-Energiya Vladivostok | 19 | 19 | 2 | 13 | 4 | 15:16 | -1 | L D D D L |
15 (8) | Avangard Kursk | 17 | 19 | 5 | 2 | 12 | 19:26 | -7 | L L L L W |
16 (17) | Fakel | 16 | 19 | 4 | 4 | 11 | 15:24 | -9 | L D D W L |
17 (16) | Baltika | 13 | 19 | 2 | 7 | 10 | 17:30 | -13 | L L D L D |
18 (18) | FK Sibir Novosibirsk | 13 | 19 | 2 | 7 | 10 | 15:31 | -16 | W L D D L |
19 (19) | Zenit II | 12 | 19 | 3 | 3 | 13 | 13:29 | -16 | L W L L W |
20 (20) | Tyumen | 9 | 19 | 0 | 9 | 10 | 10:25 | -15 | D L D L D |
Top scorers
Player
Goals
Team